Temat 12 Dzień dziecka część V

Temat Dzień dziecka część V

 1. Ćwiczenia słuchowe:Kończenie rymowanek.

  -ma zmarznięty z zimna nosek

  Ten malutki ……(Eskimosek)

  -nie jadł śliwek ni malinek

  Ten mały, czarny…(Murzynek)

  – czy widzicie tego skośnookiego chłopczyka?

  Ma żółta cerę. To syn pana…(Chińczyka)

  -ta dziewczynka to Olka

  Ona tak jak i wy..(Polka).

 2. Dzielenie wyrazów na głoski.

  Np. ryby, dom, waga, droga, rower, lampa, sanki.

 3. Zabawa rozwijająca poczucie własnej wartości – Taki sam i inny.Dzieci słuchają poleceń rodzica:

  -Wstań i dotknij, coś lub kogoś, kto ma coś niebieskiego,

  -dotknij coś, lub kogoś, kto jest taki jak Ty (chłopiec lub dziewczynka),

  -dotknij coś , lub kogoś, kto ma czarny kolor oczu jak Ty itd..

 4. Proszę o przeczytanie dziecku wiersza Marii Terlikowskiej „Kolorowe koła”Spójrzcie uważnie dookoła,

  wszędzie są kule i koła.

  Kół co niemiara, kul co niemiara.

  Jest koło! Tarcza zegara.

  Wesoło koła turkocą

  pod starodawną karocą.

  Na drogach świecą się jasno,

  błysną i gasną, błysną i gasną.

  A tutaj koło przy kole:

  wagon, semafor – to kolej.

  A kiedy kół jest tak dużo,

  po prostu pachnie podróżą.

  Kulę każdy nadmucha –

  od babci do malucha.

  Zrobimy z mydła pianę

  i będą bańki mydlane.

  Ojej, przepraszam, pomyłka

  to już nie bańka – to piłka.

  Tu mamy kulę armatnią,

  niemodną wprawdzie ostatnio.

  Sypią się kle, kuleczki,

  wiśnie, a może porzeczki.

  Nitka, na nitce kulki.

  Czyje korale? – Urszulki.

  Balon

  to kula z gondolą.

  Lećmy!

  Państwo pozwolą.

  W balonie było przyjemnie,

  lecz pora wracać na Ziemię.

  Noc właśnie Ziemię otula.

  A Ziemia – to co?

  Też kula (…)

  Proszę wspólnie z dziećmi wyjaśnić słowa: gondola, semafor, staroświecka.

  Proszę, aby dziecko odpowiedziało na pytania:

  – Jakie przedmioty w kształcie koła zostały wymienione w wierszu?

  – jakie przedmioty w kształcie kuli zostały wymienione w wierszu?

 5. .Poznaj siebie: Kim jestem?- Get to know yourself: Who am I?Ludzie na świecie mają różne kształty, rozmiary i kolory. Ta zabawna gra pomaga dzieciom zaakceptować siebie takimi, jakie są oraz docenić różnice pomiędzy ludźmi – to kluczowa wiedza dla ich przyszłych relacji z innymi. W tym ćwiczeniu będziesz pomagać swoim maluchom stworzyć własne wizerunki i rozpoznawać różnice pomiędzy poszczególnymi osobami za pomocą geometrycznych kształtów.

  Do tego zadania potrzebujesz tylko:
  – kolorowego kartonu
  – nożyczek
  – markerów
  – a przede wszystkim wyobraźni!

  Krok 1: Z różnokolorowego kartonu wytnijcie wiele kształtów: kółek, trójkątów, prostokątów i kwadratów różnej wielkości (to zadanie dla dorosłego!). To będą części ciała: kółka mogą posłużyć za głowę i brzuch, a prostokąty jako ręce i nogi. Trójkąty świetnie nadają się na sukienki i kapelusze.

  Krok 2: Uzupełnij głowę, dorysowując oczy, nos i usta. Albo wykorzystaj inne figury: małe kółka mogą być oczami i ustami, a małe półkole – uśmiechem (lub smutną miną, jeśli będzie odwrócone). Nazwij każdy z kształtów (np. kwadrat lub trójkąt), zanim go użyjesz.

  Krok 3: Zacznij układać z kształtów postać. Nadaj jej imię, np. Kapek. Opisz go. Jest mały czy duży, radosny czy smutny? Czy Kapek wygląda jak Ty czy jak ktoś z Twoich przyjaciół? Czy macie ten sam kolor włosów i skóry?

Krok 4: Wspólnie omówcie podobieństwa i różnice pomiędzy Waszymi postaciami. Co mają ze sobą wspólnego? Możesz tworzyć także wizerunek i innych członków rodziny lub nawet zwierząt domowych. To wspaniała zabawa!