Temat 2 Zwierzęta część II

 

 

 

Temat : W gospodarstwie 

  1. Gimnastyka narządów mowy – „Obiad kotka”

Kierujący zabawą rozmawia z dzieckiem na temat posiłku kota. Wspólnie wykonują określone czynności, np.:

– jedzą – układają dłonie w kształcie miseczki, wysuwają język z buzi, wysuwają język z buzi, wykonują ruchy naśladujące wylizywanie,

– oblizują z zadowoleniem górną wargę, potem dolną, następnie górną i dolną jednocześnie w prawą stronę , potem w lewą,

– po jedzeniu myją ząbki górne językiem, potem dolne,

– okazują zadowolenie – mruczą, uśmiechając się ze zwartymi zębami i ustami rozciągniętymi na boki.

  1. Zabawa oddechowa – „Kolorowe piórka”

Prowadzący układa na dywanie kolorowe piórka (papierowe), które zgubiły kurki. Prosi, aby dziecko podniosło jedno z nich i ułożyło sobie na otwartej dłoni. Zadanie polega na przysunięciu dłoni do ust, krótkim wdechu nosem i zdmuchnięciu piórka z dłoni powietrzem wydychanym przez usta. Ćwiczenie należy powtórzyć kilka razy.

  1. Zabawy dźwiękonaśladowcze dzieci powtarzają odgłosy wydawane przez zwierzęta .

  2. Zabawa ,,Gdzie leży zwierzątko” – rodzic rozdaje dziecku zabawki zwierząt, na polecenie kładą je w określony sposób: przed sobą, za sobą, obok, z tyłu, z przodu, w górę, na dół, na głowę.

    5 . Wiersz Wandy Chotomskiej ,, Po co krowie rogi na głowie”

        https://www.youtube.com/watch?v=MQrLJfupHYw

    6. Zabawy z litra : Ł, ł (można pokolorować szablon, wyciąć, wykleić, wyszukać i zaznaczyć w kolorowej prasie literkę Ł ). Bawimy się z dzieckiem w wyszukiwanie wyrazów na literę Ł np. łapa, łopata, łokieć, łyżwa itd.. Znalezione wyrazy możemy dzielić na sylaby, głoskować. (zadanie dla Misiów )

7. ,, C jak cebulka” wprowadzenie literki C,c. Razem z dzieckiem wymyślamy wyrazy rozpoczynające się na literkę C (cukierek, cebula, Calineczka, Cylinder, cytryna, cyrk). Dziecko dzieli każdy wyraz na sylaby i głoski. Na talerzyk wsypujemy (mąkę lub kaszkę ) i razem dzieckiem ćwiczymy pisownie literki C,c.

https://www.superkid.pl/jak-pisac-litery-5  (Zadanie dla starszaków )