Temat 4 Wielkanoc część III

Temat : Wielkanoc część III

 1. ,,Najpierw skłon ”– zabawa ruchowa  Dzisiejszy dzień zaczynamy od gimnastyki.                                                                                                                      https://www.youtube.com/watch?v=FZ3pj_ZkldQ                                                                                  
 2. Opowiadanie Bajeczka wielkanocna A. Galicy                                                                                                                                                                                                     Wiosenne słońce tak długo łaskotało promykami gałązki wierzby, aż zaspane wierzbowe Kotki zaczęły wychylać się z pączków.
  – Jeszcze chwilkę – mruczały wierzbowe Kotki – daj nam jeszcze pospać, dlaczego musimy wstawać?
  A słońce suszyło im futerka, czesało grzywki i mówiło:
  – Tak to już jest, że wy musicie być pierwsze, bo za parę dni Wielkanoc, a ja mam jeszcze tyle roboty.
  Gdy na gałęziach siedziało już całe stadko puszystych Kotków, Słońce powędrowało dalej. Postukało złotym palcem w skorupkę jajka – puk-puk i przygrzewało mocno.
  – Stuk-stuk – zastukało coś w środku jajka i po chwili z pękniętej skorupki wygramolił się malutki, żółty Kurczaczek.
  Słońce wysuszyło mu piórka, na głowie uczesało mały czubek i przewiązało czerwoną kokardką.
  – Najwyższy czas – powiedziało – to dopiero byłoby wstyd, gdyby Kurczątko nie zdążyło na Wielkanoc.
  Teraz Słońce zaczęło rozglądać się dookoła po łące, przeczesywało promykami świeżą trawę, aż w bruździe pod lasem znalazło śpiącego Zajączka. Złapało go za uszy i wyciągnęło na łąkę.
  – Już czas, Wielkanoc za pasem – odpowiedziało Słońce – a co to by były za święta bez wielkanocnego Zajączka? Popilnuj Kurczaczka, jest jeszcze bardzo malutki, a ja pójdę obudzić jeszcze kogoś.
  – Kogo? Kogo? – dopytywał się Zajączek, kicając po łące.
  – Kogo? Kogo? – popiskiwało Kurczątko, starając się nie zgubić w trawie.
  – Kogo? Kogo? – szumiały rozbudzone wierzbowe Kotki.
  A Słońce wędrowało po niebie i rozglądało się dokoła, aż zanurzyło złote ręce w stogu siana i zaczęło z kimś rozmawiać.
  – Wstawaj śpioszku – mówiło – baś, baś, już czas, baś, baś.
  A to „coś” odpowiedziało mu głosem dzwoneczka : dzeń-dzeń, dzeń-dzeń.
  Zajączek z Kurczątkiem wyciągali z ciekawości szyje, a wierzbowe Kotki pierwsze zobaczyły, że to „coś” ma śliczny biały kożuszek i jest bardzo małe.
  – Co to? Co to? – pytał Zajączek.
  – Dlaczego tak dzwoni? – piszczał Kurczaczek.
  I wtedy Słońce przyprowadziło do nich małego Baranka ze złotym dzwonkiem na szyi.
  – To już święta, święta, święta – szumiały wierzbowe Kotki, a Słońce głaskało wszystkich promykami, nucąc taką piosenkę:

  W Wielkanocny poranek
  Dzwoni dzwonkiem Baranek,
  A Kurczątko z Zającem
  Podskakują na łące.
  Wielkanocne Kotki,
  Robiąc miny słodkie,
  Już wyjrzały z pączka,
  Siedzą na gałązkach.
  Kiedy będzie Wielkanoc
  Wierzbę pytają.
  Rozmowa na temat opowiadania:
  · Co robiło słonko?
  · Kogo obudziło jako pierwsze, drugie, … ?
  · Dlaczego słonko budziło bazie, kurczaczka, zajączka i baranka?
  · Jakie święta zbliżają
  się do nas wielkimi krokami?                                                                                       
 3. ,,Posłuszne kurczątka” Dziecko wykona polecenia rodzica manipulując kurczątkiem z uwzględnieniem określeń położenia kurczątka względem siebie. Np. kurczątko jest przed Toba , kurczątko jest obok, za, przed, w prawej ręce, w lewej ręce itd.                                 
 4. Zakodowany obrazek. Jaki wielkanocny obrazek pojawi się po pokolorowaniu odpowiednich pól?                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   
 5. Masażyk relaksacyjny (z rodzicami):                                                                                                                                                                                                                             Stary niedźwiedź mocno śpi i o wiośnie śni:Śniła mu się pisaneczka ta co cała jest w kropeczkach (uderzenia paluszkami- kropki)                                                                                                                                                                                                                                                               Była też w paseczki (rysujemy paseczki)

           I w wesołe krateczki (rysujemy krateczkę)

          Ta w malutkie ślimaczki (rysujemy ślimaczki)

         I żółciutkie kurczaczki (rysujemy kurczaczki- kółko, kółko, nóżki, dzióbek)

         Cii… wiosna, wiosna ach to ty! (całymi dłońmi)  

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.