Temat 6 Dbamy o naszą planetę część II

Temat 6 Dbamy o naszą planetę część II

 1. Zabawy ruchowe: na początek trochę gimnastyki

  https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

 2. Zabawy poranne:

  Kamyczek” – tradycyjna zabawa w kole. Siedzą dzieci na dywanie i śpiewają rymowankę:

  ,,Leży kamyk na środku podwórka,

  A w kamieniu dziurka,

  A w tej dziurce co?”

  Dziecko wydaje odgłos jakiegoś zwierzątka, a rodzic próbuje odgadnąć, co to za zwierzę.

  Rakieta – dzieci naśladują strat rakiety. Dzieci stoją na dywanie, wolno klaszczą i tupią jednocześnie pochylając się raz w lewo, raz w prawo. Potem klaszczą i tupią coraz szybciej, obracają się. Szybko uderzają w dłońmi w kolana. Prawą dłonią zataczają kółka przed nosem i wydają dźwięk pracujących silników rakiety. Podskakują, unoszą ręce z okrzykiem: HURRA!

 3. Filmiki wprowadzające do dzisiejszego tematu :

  https://www.youtube.com/watch?v=uEXhXr_fsrc&feature=youtu.be&fbclid=IwAR10v-KyAiHgRyiZvDoE_jMtdsvma6n72VmG0yy6GHFye5-jGbS-So4cYY4

  Świnka Peppa dla najmłodszych https://www.youtube.com/watch?v=WXSYr0U43rs

 4. ,, Akcja – segregacja– R. prowadzi z dziećmi rozmowę na temat tego, w jaki sposób segregujemy śmieci w domu. Można przygotować kolorowe napisy na te kosze lub pojemniki:niebieski z napisem PAPIER, zielony z napisem SZKŁO, żółty z napisem METAL I PLASTIK, brązowy z napisem KOMPOST, a potem je przyczepić lub przykleić. Proponujemy umówić się z dziećmi by zostały domowymi MISTRZAMI SEGREGACJI i samodzielnie odkładały śmieci do koszy. Sprawi im to na pewno dużo radości.

  R. Wyjaśnia dziecku dlaczego segregujemy śmieci? – co to jest recykling?                                                                     (dzięki segregacji odpadów na wysypiska trafia mniej śmieci. Te, które można poddać recyklingowi, zostają ponownie przetworzone (np. szkło trafia do hut, a papier – do produkcji, między innymi papieru toaletowego).

 5. Opowieść ruchowa W lesie (według Małgorzaty Markowskiej).

Dzieci wykonują to, o czym opowiada rodzic.

Wyruszamy na wycieczkę do lasu (dzieci maszerują w dowolnych kierunkach). Idziemy po ścieżce. Ścieżka robi się coraz węższa. Las staje się gęsty – trzeba się schylać, przechodzić pod gałęziami, rozchylać zarośla (wymyślają różne sposoby przedzierania się przez las). Co jakiś czas odpoczywamy. Zatrzymujemy się, nasłuchujemy odgłosów lasu: śpiewu ptaków (wykonują skłony głowy w tył, na boki, skręty), stukania dzięcioła (w przysiadzie, uderzają palcami o ziemię). Idziemy dalej. Widzimy w oddali sarny na polanie (czworakują w różnych kierunkach). Wchodzimy na polanę pełną kwiatów. Biegamy radośnie, podskakujemy. Zmęczeni zabawą, kładziemy się na trawie. Zasypiamy. Las szumi: szu, szu, szu…

 1. Przykładowe karty pracy

  segregujemy-smieci-pd-210-1075

 2. Praca plastyczna – Eko ludek